NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3

NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3 (Ex. 12.3) Ratio and Proportion updated for CBSE and State Board academic session 2021-2022. Question answers and solutions are given in Hindi and English Medium free to use online or download in PDF file format.

In class 6 math exercise 12.3 questions are based on unitary method. These are important and useful in daily life activity also. Unitary method is important for next classes also.

Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3 Solution




Class: 6Mathematics
Chapter: 12Ratio and Proportion
Exercise: 12.3PDF and Videos Solutions

CBSE App for Class 6 all Subjects

iconicon

Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3 Solution in Videos




Class 6 Maths Exercise 12.3 Extra Questions with Answer

The cost of 4 pens is Rs 28. Find the cost of 7 such pens.

The cost of 4 pens = Rs 28
So, the cost of 1 pen = Rs 28/4 = Rs 7
So, cost of 7 pens = Rs 7 × 7 = Rs 49.

If 11 workers earn Rs 1925 per day, what will be earning of such 28 workers in a day?

Earning of 11 workers in a day = Rs 1925
So, Earning of 1 worker in a day = Rs 1925/11 = Rs 175
So, Earning of 28 workers in a day = Rs 175 × 28 = Rs 4900.

Unitary Method

The method of finding the value of one (unit) article from the value of the given number of articles at first and then the value of the required number of articles is called the unitary method.
We know that less number of articles cost less. So, if the value of any number of articles is given then the value of one article is found by dividing the value of the given number of articles by the given number of articles. In other words,
(value of given number of articles)/ (number of articles)

We also know that more articles will cost more. So, if the value of one article is known, then the value of required number of articles is found by multiplying the value of one article by the number of articles. In other words,
value of required number of articles = value of one article × required number of articles

Class 6 Maths Exercise 12.3 Important Questions

What is unitary method How can we apply it in our daily life?

Unitary method has several uses in our daily life like when we talk about speed, rate or percentage, we invariably relate to unitary method. For instance, when we calculate the average speed of a car, that has traveled 130 kilometers in 2 hours, we end up calculating the distance traveled by the car in 1 hour.

What is unitary method in ratio and proportion?

The order of terms in a proportion is important. For example: 3, 8, 24, 64 are in proportion but 3, 8, 64, 24 are not in proportion. The method in which first we find the value of one unit and then the value of the required number of units is known as unitary method.

A bike can travel 562 km in 8 litres of petrol. How much distance will it travel in 5 litres of petrol?

In 8 litres of petrol, bike travels = 562 km
So, in 1 litre of petrol, bike will travel = 562/8 km = 70.25 km
So, in 5 litres of petrol, bike will travel = (70.25 × 5) km = 351.25 km

6 Maths 12.3
12.3 maths class 6
Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3
6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3
6 Maths 12.3
ex 12.3 class vi