NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12

NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Ratio and Proportion Exercise 12.1, Exercise 12.2 and Exercise 12.3 in English Medium as well as Hindi Medium updated for new academic session 2020-2021 for new session.

Solutions of प्रश्नावली 12.1, प्रश्नावली 12.2 and प्रश्नावली 12.3 in हिंदी मीडियम PDF form to free download. Videos related to each exercises are also given. NCERT Books for the new session 2020-21 and NCERT Solutions based on these books. Download Off-line Apps for Class 6 free to use it without internet. These apps are based on latest CBSE Syllabus 2020-2021.

NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12

Class:6
Subject:Maths – गणित
Chapter 12:Ratio and Proportion

Download Class 6 Maths Chapter 12 Solutions in PDF Form

Download NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Ratio and Proportion in PDF form. You can use it online also without downloading. All the solutions are updated for new session 2020-21 based on updated NCERT Books 2020-21. Feel free to contact us for any assistance in education.

Class 6 Maths Exercise 12.1 & 12.2 Solutions in Video

Class 6 Maths Exercise 12.1 Solutions in Video
Class 6 Maths Exercise 12.2 Solutions in Video

Class 6 Maths Exercise 12.3 Solutions in Video

About Class 6 Maths Chapter 12

In 6 Maths Chapter 12 Ratio and Proportion, we will study about various types of ratios and their conversions into percentages, fractions or decimals. We compared the two quantities in terms of ‘how many times’. This comparison is known as the Ratio. We denote ratio using symbol ‘:’. Two quantities can be compared only if they are in the same unit. If they are not same convert them into same units. For example in the following questions the quantities are in the same units.
Cost of a toffee is ₹0.50 and cost of a chocolate is ₹10. Find the ratio of the cost of a toffee to the cost of a chocolate.
Mayank takes 15 minutes to reach school from his house and Shikhar takes one hour to reach school from his house. Find the ratio of the time taken by Mayank to the time taken by Shikhar.
In a school, there were 73 holidays in one year. What is the ratio of the number of holidays to the number of days in one year?
Note: We can get equivalent ratios by multiplying or dividing the numerator and denominator by the same number.

Be Connected with us

All the solutions in English & Hindi medium are now in available for the session 2020-21. You can download or use it online, its upon you. No login – password is required for the access. We are here to help you in all the way. Always feel free to contact us.

Important Questions on 6 Maths Chapter 12

There are 20 girls and 15 boys in a class. What is the ratio of number of girls to the number of boys?
The ratio of girls to that of boys
= 20/15
= 4/3
= 4:3
30 students in a class, like football, 12 like cricket and remaining like tennis. Find the ratio of number of students liking football to number of students liking tennis.
Total number of students = 30
Number of students like football = 6
Number of students like cricket = 12
Thus number of students like tennis
= 30 – 6 – 12
= 12

The ratio of students like football that of tennis
= 5/12
= 1 : 2

यदि 7 मी कपड़े का मूल्य ₹1470 हो तो 5 मी कपड़े का मूल्य ज्ञात कीजिए।
7 मीटर कपड़े का मूल्य
= ₹1470
1 मीटर कपड़े का मूल्य
= 1470/7 = ₹210
5 मीटर कपड़े का मूल्य
= ₹210 x 5
= ₹1050

अतः, 5 मी कपड़े का मूल्य ₹1050 है।

एकता 10 दिन में ₹3000 अर्जित करती है। 30 दिन में वह कितना अर्जित करेगी?
एकता 10 दिन में अर्जित करती है
= ₹3000
एकता 1 दिन में अर्जित करती है
= 3000/10
= ₹300
30 दिन में अर्जित करती है
= ₹300 x 30
= ₹9000

अतः, एकता 30 दिन में ₹9,000 अर्जित करती है।

If it has rained 276 mm in the last 3 days, how many cm of rain will fall in one full week (7 days)? Assume that the rain continues to fall at the same rate.
Rain in 3 days
= 276 mm
Rain in 1 day
= 276/3
= 92 mm
Rain in 7 days
= 92 x 7
= 644 mm

Thus, the rain in 7 days is 644 mm.

Cost of 5 kg of wheat is ₹91.50. What will be the cost of 8 kg of wheat?
Cost of 5 kg of wheat
= ₹91.50
Cost of 1 kg of wheat
= 91.50/5
= ₹18.30
Cost of 8 kg of wheat
= ₹18.30 x 8
= ₹146.40
शाइना 3 महीने का किराया ₹15000 देती है। उसे पूरे वर्ष का किराया कितना देना होगा यदि वर्ष भर किराया समान रहे?
3 महीने का किराया
= ₹15000
1 महीने का किराया
= 15000/3
= ₹5000
12 महीने का किराया
= 5000 x 12
= ₹60,000

अतः, उसे पूरे वर्ष का किराया ₹60,000 देना होगा।

4 दर्जन केलों का मूल्य ₹180 है। ₹90 में कितने केले ख़रीदे जा सकते हैं?
4 दर्जन केलों का मूल्य
= ₹180
इसलिए, 48 केलों का मूल्य
= ₹180
[4 दर्जन = 4 x 12 = 48]
₹180 में ख़रीदे गए केले
= 48
₹1 में ख़रीदे गए केले
= 48/180
=4/15
₹90 में ख़रीदे गए केले
= 4/15 × 90
=24

अतः, ₹90 में 24 केले ख़रीदे जा सकते हैं।

NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.1
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.1 in pdf form free download
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.1 in english medium
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.1 free pdf
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.1 all answers
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.2
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.2 in free pdf form
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.2 in english medium
NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.2 download in free file
6 Maths 12.3
12.3 maths class 6
Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3
6 Maths Chapter 12 Exercise 12.1
6 Maths 12.1 sols
12.1 class 6 maths
12.1 maths 6 all questions
6 Maths 12.1 solutions
6 Maths 12.1 questions answers
Class 6 Maths Chapter 12 Exercise 12.2
12.2 class 6
6 Maths 12.2 question answers
12.2 answers class vi
6 Maths Chapter 12 Exercise 12.3
6 Maths 12.3
ex 12.3 class vi